Inicjatywy dla Życia i Rodziny Narodowy Dzień Życia

Warszawa już wie, że tylko rodzina jest receptą na kryzys

W niedzielne przedpołudnie – po raz siódmy - ulicami stolicy przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Pod hasłem „Rodzina receptą na kryzys” blisko 10 tysięcy osób, w radosnej atmosferze, manifestowało swoje przywiązanie do wartości rodzinnych. Intencją organizatorów było zwrócenie uwagi na kondycję rodziny w dobie kryzysu ekonomicznego i moralnego. Marsz warszawski był jednym

Teaser

W niedzielne przedpołudnie – po raz siódmy – ulicami stolicy przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Pod hasłem „Rodzina receptą na kryzys” blisko 10 tysięcy osób, w radosnej atmosferze, manifestowało swoje przywiązanie do wartości rodzinnych. Intencją organizatorów było zwrócenie uwagi na kondycję rodziny w dobie kryzysu ekonomicznego i moralnego. Marsz warszawski był jednym z 49 rodzinnych manifestacji, które przeszły ulicami polskich miast w łączności z VII Światowym Spotkaniem Rodzin w Mediolanie.

Ta radosna manifestacja miała w tym roku wyjątkowy charakter. Warszawa to jedno z 49 polskich miast, które postanowiło duchowo włączyć się w Światowe Spotkanie Rodzin z Benedyktem XVI. Dlatego hasło Marszu – „Rodzina receptą na kryzys” – nawiązywało do tematyki mediolańskiego spotkania.

Intencją organizatorów było wskazanie zadań rodziny w dobie kryzysu. – Dziś rodzina musi na nowo domagać się praw i przywilejów, gdyż jej rola jest umniejszana. Dlatego zadaniem Marszu jest przypomnienie, że rodzina jest prestiżową instytucją, która jest najlepszą receptą na kryzys – powiedział Jarosław Kniołek, organizator Marszu.

Warszawski Marsz ma wieloletnią tradycję i zdążył wpisać się w kalendarz imprez rodzinnych Stolicy. – Jak co roku było radośnie i kolorowo. Wraz z maszerującymi rodzinami szli kolorowi szczudlarze, których już w ubiegłym roku zdążyły pokochać dzieciaki. Nie zabrakło też dobrej muzyki i niespodzianek dla najmłodszych – powiedziała Anna Borkowska – Kniołek, rzeczniczka Marszu.

Swoją obecnością uczestników Marszu zaszczycił kard. Kazimierz Nycz, który skierował słowa uznania dla jego uczestników. – Warto jednoczyć się dla takiej inicjatywy, warto wspierać rodzinę – mówił Metropolita Warszawski.

Marszowiczom, tradycyjnie już, towarzyszyła orkiestra „Pipes and Drums” Częstochowa, grająca zapierającą dech w piersiach muzykę na wielkich dudach szkockich.

Marsz był również okazją do podziękowania tym, którzy są otwarci na życie. Stąd mamy w stanie błogosławionym otrzymały dla swoich jeszcze nienarodzonych pociech, ale już obecnych wśród nas, body z logiem Marszu.

Na koniec imprezy zostało odczytane pozdrowienie papieskie skierowane do organizatorów i uczestników Marszu. Jak zapewnił w liście, Abp Angelo Becciu z sekretariatu stanu,  Benedykt XVI „wyprasza u Boga, by każdej polskiej rodzinie był podtrzymywany żywy płomień wiary, miłości i zgody jako największe i najbardziej cenne dziedzictwo. Życzy też, by temat spotkania w Mediolanie „Rodzina, praca, świętowanie”, jak i hasło tegorocznych marszów „Rodzina receptą na kryzys” były okazją do osobistych, rodzinnych i wspólnotowych przemyśleń.”

A to już wiesz?  Cała Europa broni dzieci

Uczestnicy Marszu jednogłośnie przyjęli „Deklarację Marszów dla Życia i Rodziny”, która jest apelem o przywrócenie prestiżu rodzinie w przestrzeni społecznej oraz zachętą dla rządzących do wdrażania polityki prorodzinnej.

 

Warszawski Marsz dla Życia i Rodziny swoją obecnością wsparli: dziennikarz sportowy – Przemysław Babiarz, podróżnik – Wojciech Cejrowski, historyk – prof. Jan Żaryn.

 ***

Organizatorzy Marszu dla Życia i Rodziny w Warszawie:

Warszawski Marsz organizowany jest przez Fundację Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia oraz Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi. Do udziału zostały zaproszone wszystkie osoby i organizacje pozarządowe przyjazne życiu i rodzinie, pozytywnie nastawione do idei praw człowieka.

Partnerzy Marszu dla Życie i Rodziny w Warszawie:

Katolickie Centrum Kultury „Dobre Miejsce”, Fundacja „Dobra Kultura”, Wydział Studiów nad Rodziną Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Akademickie Stowarzyszenie Katolickie Soli Deo, Ruch Światło – Życie diec. Warszawsko – Praskiej, Centrum Opatrzności Bożej, Domowy Kościół diec. Warszawsko – Praskiej oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

Źródło Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy